Zloženie

Ingrediencie

ZOZNAM ORGANICKÝCH ZDROJOV

Sortiment organických zdrojov lavera obsahuje viac ako 300 cenných rastlinných zložiek. Tu niektoré zložky odhaľujú tajomstvá svojich účinných látok.

Či dostaneme rastliny od jedného alebo viacerých dodávateľov, závisí od príslušného výrobcu, od úrody a od kvality zdroja. Pre niektoré ingrediencie môže existovať niekoľko krajín pôvodu.

Porovnanie zloženia konvenčnej a kontrolovanej prírodnej kozmetiky

 • Olejové a voskové zložky

  Konvenčné kozmetika používa:

  Prevažne lacné minerálne oleje a vosky z ropného priemyslu: ropné produkty, parafíny, silikóny. Suroviny z ropy sú lacnou náhradou kvalitných rastlinných olejov a tukov. O parafínoch je známe, že sa môžu usadzovať v pečeni, obličkách a lymfatických uzlinách. Ropné produkty pokrývajú pokožku nepriedušným filmom, ktorý bráni prirodzeným kožným procesom a dýchanie kože.

  Kozmetika lavera používa:

  Čisté rastlinné oleje z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, napr. jojobový, mandľový, sójový či avokádový olej. Rastlinné vosky, napr. včelí, karnaubský alebo kandelila vosk. Všetky oleje a vosky zodpovedajú smerniciam pre kontrolovanú prírodnú kozmetiku (BDIH).

 • Podiel vody v produktoch

  Konvenčné kozmetika používa:

  Vysoký podiel vody pre zachovanie nízkych výrobných nákladov. Príliš vysoký obsah vody v krémoch neposkytuje pokožke dostatočnú starostlivosť a vedie k jej nadmernému vysúšaniu. Jedine vyvážený podiel vody a oleja zaručuje prirodzenú rovnováhu pokožky.

  Kozmetika lavera používa:

  Vodno-alkoholické rastlinné esencie, extrahované demineralizovanou vodou a prírodným alkoholom. Rastlinné výťažky až z 95% pochádza z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, napr. z ruže, nechtíka, levanduľa či medovky.

 • Emulgátory (suroviny, ktoré spájajú vodu a olej v produkte)

  Konvenčné kozmetika používa:

  Obvykle syntetické polyetylénglykol - PEG deriváty, ktoré zmäkčujú pokožku a robí ju tak priepustnejšiu pre ďalšie škodlivé látky vo výrobku. PEG deriváty bývajú často znečistené dioxínmi a etylén oxidom, ktoré sú rakovinotvorné a poškodzujú dedičné gény.

  Kozmetika lavera používa:
  • Pre výživné emulzie typu voda v oleji (napr. ochranný krém z radu basis sensitiv) používa lavera emulgátory na báze rastlinného glycerínu a prírodných mastných kyselín (napr. Z kokosového oleja). U niektorých špeciálnych emulzií využíva lavera priaznivých vlastností lanolínu. Tieto jemné emulgátory sú odporúčané prísnymi regulami pre kontrolovanú prírodnú kozmetiku (BDIH).
  • Ľahké emulzie typu olej vo vode (napr. hydratačné krémy z radu Faces) sú vyrábané úplne bez emulgátorov, čo umožňuje inovatívne výrobný postup na báze prírodného lecitínu. Tento postup a jemný lecitín zodpovedá regulám pre kontrolovanú prírodnú kozmetiku. Výrobky lavera sú úplne bez syntetických a kožu škodlivých emulgátorov.
 • Vonné a aromatické látky

  Konvenčné kozmetika používa:
  • Syntetické vonné zmesi často s podielom zdraviu škodlivých mošusových zlúčenín
  • Chemické ochucovacie arómy napr. u rúžov
  • Prírodne identické ochucovadlá

  Polycyklické mošusové zlúčeniny (syntetická obdoba pižma), sú lacné umelé vonné látky, ktoré sa hromadia v tukovom tkanive a v materskom mlieku. U citlivej kože často spôsobujú alergie a sú v podozrení, že môžu spôsobovať rakovinu. Ako rozpúšťadlá v parfumových zmesiach (alebo k denaturáciu alkoholu) sa často používajú ftaláty, ktoré spôsobujú poruchy rozmnožovacieho a hormonálneho systému, poruchy obličiek a pečene, kde sa tiež hromadí.

  Kozmetika lavera používa:
  • Zmesi čistých éterických olejov pre prirodzenú vôňu
  • Prírodné arómy, napr. z pravej vanilky na ochutenie rúžov
  • Rastlinné ovocné a mätové arómy u zubných pást
 • Konzervačné látky

  Konvenčné kozmetika používa:

  Ropné produkty - parabény, formaldehydy a ich deriváty, ktoré navyše obsahujú zdraviu škodlivé halogenorganické zlúčeniny. Formaldehydy a ich deriváty tiež spôsobujú alergie a sú v podozrení, že prispievajú k vzniku rakoviny. Halogenorganické zlúčeniny sú látky, ktoré obsahujú jód, bróm alebo chlór. Mnohé spôsobujú alergické reakcie alebo rakovinu. Takmer žiadna nie je v prírode odbúrateľná.

  Kozmetika lavera používa:

  Prirodzené konzervačné metódy, ktoré sa dajú zhrnúť do ôsmich rozhodujúcich faktorov:

  1. Prírodné nedenaturovaný alkohol vo veľmi malom množstve pre prirodzenú stabilizáciu produktu.
  2. Koncentrované nezriedené suroviny. Napr: tenzidy sú použité v optimálnej koncentrácii, čím je vznik baktérií takmer na 100% vylúčený.
  3. Optimálne ľahko kyslá pH-hodnota produktov zabraňuje rastu baktérií.
  4. Kombinácia éterických olejov stabilizuje receptúry.
  5. Výrobné priestory podľa farmaceutických štandardov zaručujú sterilné výrobné prostredie.
  6. Plnenie výrobkov v atmosfére dusíka zamedzuje vstupu kyslíka. Tak je znemožnené množenie plesní a kvasiniek.
  7. Prirodzené konzervačné látky, ako je napr. morská soľ v zubnej paste alebo rastlinné bylinné výťažky chráni pred rastom baktérií.
 • Farbivá

  Konvenčné kozmetika používa:

  Syntetické farbivá často s podielom anilínu, ktorý je v podozrení, že spôsobuje rakovinu.

  Kozmetika lavera používa:
  • farebné pigmenty z minerálov
  • zemné pigmenty (oxid železitý)
  • karmín
  • rastlinné výťažky (napr. chlorofyl alebo extrakt z červenej repy)
 • Účinné látky

  Konvenčné kozmetika používa:

  Syntetické účinné látky, napr. syntetický glycerín. Tieto látky majú často alergizujúci vplyv na pokožku.

  Kozmetika lavera používa:
  • rastlinné výťažky z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva (napr. nechtík, hamamel)
  • inovatívne prírodné účinné látky (napr. ceramidy, lipozómy, BIO kyselina hyaluronová)
  • prirodzené hydratačné faktory (napr. rastlinný glycerín, kyselina mliečna)
 • Ochranné UV filtre

  Konvenčné kozmetika používa:

  Syntetické UV filtre často obsahujú zdraviu škodlivý oxybenzon, ktorý je v podozrení, že pôsobí hormonálne. Navyše syntetické filtre prenikajú cez kožu a ukladajú sa v tele. Boli nájdené dokonca v materskom mlieku. Nezriedka sú silne alergizujúce, jedným z príznakov býva tzv. "Malorka akné".

  Kozmetika lavera používa:

  Čisto prírodné minerálne pigmenty (oxid titaničitý), ktoré odráža slnečné lúče a nevstrebávajú sa do kože.

 • Balenie

  Konvenčné kozmetika používa:

  Často pre životné prostredie škodlivé PVC, PVDC a chlórované umelé hmoty, ktoré zaťažujú životné prostredie pri výrobe a likvidácii odpadu.

  Kozmetika lavera používa:

  K životnému prostrediu ohľaduplné umelé hmoty, hliník a recyklovateľný kartón.